Miód jako dodatek do pysznej herbaty, alternatywa cukru w wypiekach i innych deserach, czy też po prostu słodka przekąska prosto ze słoika – to tylko kilka zastosowań tej magicznej słodkości. Wielbicieli miodu nie brakuje i bardzo słusznie! Jest on bowiem nie tylko smakowitą przekąską dla łasuchów, lecz także posiadaczem ogromnej ilości właściwości prozdrowotnych. Trudno o lepsze połączenie przyjemności ze zdrowym rozsądkiem! Przyjrzyjmy się bliżej dwóm z najbardziej popularnych i wartościowych rodzajów miodu – spadziowemu oraz lipowemu. Który z nich najlepiej sprawdzi się w naszej diecie?

Miód spadziowy

Słowo „miód” przeważnie odruchowo jest przez nas kojarzone z nektarem kwiatowym pieczołowicie zbieranym przez pszczoły. Inaczej jest jednak w przypadku miodu spadziowego. Spadź, nazywana również rosą miodową, jest produktem wydzielanym przez mszyce lub im podobne szkodniki żerujące na drzewach (zarówno liściastych, jak i iglastych), a także przez uszkodzone komórki roślin i wyciekające z nich soki roślinne. Spadź nie jest jednak produktem typowo powszechnym, powstającym często i w krótkich odstępach czasowych – dlatego też miód spadziowy należy do najcenniejszych i najdroższych miodów.

Miód spadziowy to najprawdziwsza „bomba zdrowotna”! Posiada nie tylko 9 razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe, ale także dwa razy więcej aminokwasów i białek oraz wiele rodzajów witamin, takich jak B2, B6, C, A i K.  Jako jedyny ze wszystkich miodów zawiera w sobie srebro, wanad, cynę oraz molibden. Istotną kwestią jest łatwo przyswajalna postać pierwiastków zawartych w miodzie spadziowym, dzięki czemu możemy obserwować ich wyraźny wpływ na nasz organizm.

Działanie uspokajające, odtruwające, przeciwzapalne, wykrztuśne i łagodzące – to wciąż nie wszystkie właściwości miodu spadziowego! Doskonale sprawdzi się w przypadku osób przeciążonych stresem, pracujących w szkodliwych dla zdrowia warunkach czy borykających się z anemią lub chorobami układu oddechowego. 

Miód lipowy

Ten rodzaj miodu uznawany jest za obecnie najcenniejszy z miodów nektarowych. Charakteryzuje się złocistym kolorem i słodkim smakiem z nutą lipowej goryczki. Zarówno jego smak i zapach są charakterystyczne, jednak nie aż tak mocno odznaczające się, jak delikatny posmak żywicy możliwy w przypadku miodu spadziowego. 

Podobnie jak spadziowy, miód lipowy ma szerokie zastosowanie zarówno jako środek spożywczy jak i naturalny lek na różnego rodzaju przypadłości. Jest źródłem wielu witamin oraz mikroelementów, takich jak magnez, potas, mangan a także witaminy z grupy B. Zawiera w sobie dużą ilość enzymów, które biorą udział w zwalczaniu drobnoustrojów i bakterii.

Miód lipowy uważa się za najskuteczniejszy środek naturalny pomocny w walce z grypą i przeziębieniem. Działa przeciwgorączkowo oraz niszczy drobnoustroje zalegające na drogach oddechowych. Jego wybór będzie więc idealny, gdy nie czujemy się najlepiej i zależy nam na wzmocnieniu odporności. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj miodu posiada unikalne właściwości, które mogą okazać się dla nas przydatne w różnych momentach naszego życia – wybór miodu zależy przede wszystkim od naszych aktualnych potrzeb i preferencji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *