Olejowanie włosów jest jedną z najlepszych metod ich pielęgnacji, często niedocenianą. Włączenie naturalnych olejów do kosmetyki włosów przynosi same korzyści, poprawia poziom nawilżenia, miękkość i połysk, wspomaga regenerację oraz odbudowę słabych i wysuszonych końcówek włosów. Są różne rodzaje olejów wykorzystywanych do olejowania, dlatego warto wiedzieć jakiego produktu użyć, aby uzyskać odpowiednie efekty.

Czym jest olejowanie włosów?

Olej do olejowania włosów stosowany był już przez starożytnych Egipcjan. Mieszkanki Egiptu słynęły z niezwykle pięknych, długich i ciemnych włosów. Naturalne produkty, takie jak olej lniany na włosy czy olej z czarnuszki na włosy są bogatym źródłem witamin, fitosteroli, i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odżywcze składniki wnikają w głąb włosów, dotleniają komórki, uzupełniają ubytki w łuskach włosowych i skutecznie chronią przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Zasady olejowania włosów

Najważniejszą zasadą jest dobór właściwego oleju do włosów. Olej lniany na włosy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy są one wysokoporowate i suche. Może być nakładany na całą długość włosa, zaczynając od nasady. Przy włosach niskoporowatych lepiej jest nakładać olej jedynie na końcówki, aby ich zbytnio nie obciążać. Z kolei olej z czarnuszki na włosy jest skuteczny nie tylko w przypadku włosów porowatych, ale również wypadających, ponieważ zawiera cenne składniki mające dobry wpływ na suchą i swędzącą skórę głowy.

Olej do olejowania włosów może być stosowany na mokro i na sucho. Olejowanie włosów na sucho polega na nałożeniu tego specyfiku najlepiej na noc, a następnie umyciu głowy. Jest to stosunkowo prosta metoda dająca dobre rezultaty, ale warto wiedzieć, że olejowanie na mokro może dać lepsze efekty, ponieważ cenne składniki olejów lepiej wnikają we włosy mokre. Olej lniany na włosy suche zabezpiecza je głównie od zewnątrz, natomiast olej do olejowania włosów stosowany na mokro dobrze je odżywia od środka, dzięki wnikaniu w głąb. Jest to metoda zalecana szczególnie dla włosów zniszczonych i mocno przesuszonych.

Oleje do włosów – właściwości

Olejowanie włosów świetnie sprawdzi się także dla włosów średnioporowatych lub wysokoporowatych. W takim przypadku olej powinien być nakładany na końcówki albo na całą długość włosów, zarówno na mokro, jak i na sucho. Oprócz innych cennych składników, wykorzystanie oleju lnianego na włosy (dzięki zawartości lignianów) pomaga w problemach z wypadaniem włosów. Ligniany regulują gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego olej lniany powinien być stosowany w przypadku problemów z wypadaniem włosów również  na tle hormonalnym.

Olej z czarnuszki na włosy jest olejem wielonienasyconym, bardzo dobrze konserwuje włosy od zewnątrz, zamykając ich łuski. Jest szczególnie zalecany do włosów kręconych, ponieważ nie rozprostowuje skrętu. Posiada w swoim składzie biotynę, dlatego powinien być również stosowany regularnie na skórę głowy. Biotyna wpływa bezpośrednio na wydłużenie fazy aktywnego wzrostu włosów.

Olej do olejowania włosów może szybko przynieść efekty, ale trzeba pamiętać, aby był stosowany regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *