Zgaga to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, objawiająca się piekącym lub palącym uczuciem dyskomfortu w przełyku. Często występuje na skutek przejedzenia, picia zbyt dużej ilości kofeiny, a także niektórych chorób układu pokarmowego, takich jak choroba refluksowa. Poznaj domowe, skuteczne sposoby na zgagę, które pozwolą na szybkie pozbycie się palącego uczucia w przełyku.

Przyczyny zgagi

Zgaga powodowana jest przez zaburzenia w pracy dolnego zwieracza przełyku. Jeśli z jakiegoś powodu ulega on rozluźnieniu, treść żołądkowa częściowo cofa się do przełyku i podrażnia jego błonę śluzową, wywołując palące uczucie w okolicach mostka. Niekiedy może mu towarzyszyć kwaśny lub gorzki posmak w ustach, a także ból w klatce piersiowej.

Przyczyny zgagi i rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku to:

  • spożywanie obfitych, ciężkostrawnych posiłków,
  • jedzenie w pośpiechu (niedokładne przeżuwanie pokarmu),
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie zbyt dużych ilości kofeiny,
  • nadwaga i otyłość,
  • ciąża (rozluźnienie zwieracza przełyku na skutek zmian hormonalnych).

W niektórych przypadkach zgaga może również być objawem poważnych schorzeń, takich jak choroba refluksowa czy choroba wrzodowa. Jeśli zgaga pojawia się wyjątkowo często i towarzyszą jej inne objawy ze strony układu pokarmowego, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Domowe sposoby na zgagę

Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie i nie jest związana z chorobą refluksową, w pozbyciu się jej pomagają domowe, skuteczne sposoby na zgagę. Cechują się one wysoką skutecznością i wykorzystują naturalne produkty, które łatwo znaleźć w domowej spiżarni.

Oleje na zgagę

W leczeniu zgagi pomogą niektóre oleje, w tym przede wszystkim olej z czarnuszki i olej lniany – w przypadku wystąpienia zgagi wystarczy wypić 2 łyżeczki wybranego oleju. Aby zapobiec problemom żołądkowym, warto również dodawać je do lekkostrawnych sałatek i surówek zamiast oliwy z oliwek.

Zioła na zgagę

Znanym sposobem na pozbycie się problemów żołądkowych są zioła, które naturalnie regulują pracę układu pokarmowego, w tym skutecznie łagodzą zgagę. W tym celu najlepiej sprawdzi się mięta lub rumianek, które wspomagają trawienie oraz łagodzą bóle brzucha. Pomocne mogą się również okazać napary z kopru włoskiego, melisy, prawoślazu lekarskiego lub cynamonowca.

Imbir na zgagę

Popularnym domowym lekiem na zgagę jest imbir, który działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia przełyku. Wystarczy żuć przez kilka minut cienki plaster świeżego imbiru lub zalać go niewielką ilością gorącej wody, przygotowując napar. Sposób ten jest szczególnie polecany dla kobiet ciężarnych, jako że imbir jest całkowicie bezpieczny dla rozwoju ciąży.

Maślanka, kefir lub mleko

Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się zgagi jest wypicie kefiru, maślanki lub świeżego mleka. Stanowią one bogate źródło białka, które zobojętnia kwasy żołądkowe i tym samym pomaga pozbyć się palącego uczucia w przełyku, jednocześnie łagodząc podrażnienia.

Jeśli leczenie zgagi domowymi sposobami zawodzi, warto skorzystać ze środków farmakologicznych bez recepty. W niektórych przypadkach konieczna może być również wizyta u lekarza, który zdiagnozuję przyczynę problemów żołądkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *