Dieta niemowlaka, a także dziecka na wczesny etapie rozwoju musi być odpowiednio zbilansowana. Nie da się bowiem ukryć, że maluchy potrzebują szeregu składników odżywczych, które zagwarantują im wsparcie w rozwoju. Nie jest również tajemnicą to, że dzieci potrzebują w swojej diecie odpowiedniej ilości tłuszczy, które są źródłem energii i cennych wartości. Jednak jaki olej dla dziecka sprawdzi się najlepiej?

Jaki olej powinien zagości w diecie dziecka?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, tłuszcze w diecie dziecka są absolutnie niezbędne. To one są bogactwem cennych kwasów i innych substancji odżywczych, które wesprą rozwój naszej pociechy. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze to, że nie wszystkie tłuszcze powinny zagościć w diecie malucha, a niektóre wręcz nie powinny znaleźć się w jego jadłospisie. Dzieci – szczególnie na wczesnym etapie życia – wykazują znacznie zwiększone zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem może być np. tłoczony na zimno olej. Niemniej jednak rodzice powinni pamiętać o tym, że oleje w diecie dziecka nie powinny stanowić podstawy. Są one jedynie uzupełnieniem diety i wsparciem rozwoju naszej pociechy.

Olej rzepakowy – czy można włączyć go do diety dziecka?

Olej rzepakowy tłoczony na zimno z pewnością jest jednym z tych, które warto włączyć do diety dziecka. Dlaczego? Otóż:

  • olej rzepakowy jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • proporcje kwasów omega – 3 i omega – 6 w oleju rzepakowym wynoszą 2:1 – co jest jedną z najlepszych wartości;

Zgodnie z tym, olej rzepakowy staje się jednym z najlepszych „suplementów”, które faktycznie można włączyć do diety malucha. Jednocześnie rodzice powinni pamiętać o tym, że należy dawkować go z umiarem i zdrowym rozsądkiem. Okazuje się, że już 1 – 2 łyżeczki oleju rzepakowego pozwolą pokryć dzienne zapotrzebowanie dziecka na nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jakie inne oleje można włączyć do jadłospisu malucha?

Olej rzepakowy nie jest jedynym, który faktycznie może mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem okaże się również olej lniany – zimnotłoczony. On również zawiera pokaźne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i może pokryć dzienne zapotrzebowani dziecka. Skuteczna okaże się również tradycyjna oliwa z oliwek zimno tłoczona, która zawiera w sobie około 85% zdrowych tłuszczów. Poza tym, zarówno olej lniany jak i oliwa z oliwek są prawdziwą kopalnią kwasu linolowego, który jest niezbędny w diecie każdego z nas – nie tylko dzieci. Oleje te są również bogatym źródłem witaminy B, która odpowiada za wiele procesów w organizmie dziecka. Rodzice mogą zdecydować się na podawanie maluchom „mieszanki” różnych olejów, co z pewnością będzie stanowiło dla nich ogromne urozmaicenie. Każdy z nich dostarczy bowiem beta – karoten, witaminę A oraz tryptofan. Oleje są więc nie tylko cennym źródłem wszelakich witamin, ale także i aminokwasów, które regulują chociażby gospodarkę hormonalną. Warto również pamiętać, że z olejem w diecie dziecka nie warto przesadzać. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, już 1 – 2 łyżeczki dziennie będą w stanie pokryć zapotrzebowanie malucha na wszelakie składniki odżywcze, witaminy oraz niezbędne aminokwasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *