Oleje tłoczone na zimno zawierają bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów o dobroczynnym wpływie na funkcjonowanie organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie naturalne produkty żywnościowe są narażone na zepsucie – zwłaszcza, jeśli nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Jak rozpoznać zepsuty olej? W jaki sposób przechowywać naturalnie tłoczone oleje, aby jak najdłużej zachowały świeżość?

Jak zmieniają się właściwości oleju, który ulega zepsuciu?

Proces psucia się olejów oraz innych tłuszczów naturalnych prowadzi do stopniowego pogarszania się ich wartości odżywczych, a także właściwości smakowych i zapachowych. Zmianom ulega również barwa i konsystencja tłuszczu. W początkowej fazie psucia oznaki zachodzącego procesu mogą być jednak trudne do zauważenia, zwłaszcza dla osoby, która nie zna zbyt dobrze właściwości olejów tłoczonych na zimno. Z tego względu tak istotną informacją jest termin ważności olejów tłoczonych na zimno.  Termin ten określa przez jaki czas od wytłoczenia olej zachowuje wszystkie swoje pożądane właściwości.

Zepsuty olej może być toksyczny. Poza tym ma nieprzyjemną woń, ze względu na wydzielanie lotnych aldehydów, będących produktem utleniania tłuszczu. Zdarza się, że zmianie ulega również jego barwa i konsystencja – tłuszcz staje się wyraźnie ciemniejszy, bardziej mazisty. Czasami widoczne są wytrącające się osady.

Na czym polega proces jełczenia oleju?

Proces psucia oleju, czyli jełczenie, jest zjawiskiem następującym samorzutnie i nasilających się wraz z upływem czasu. W jego wyniku, nienasycone, zdrowe kwasy tłuszczowe ulegają utlenieniu, przez co produkt traci swoje cenne właściwości odżywcze. Jełczenie jest procesem naturalnym, którego nie sposób wyeliminować całkowicie. Sprzyjają mu jednak narażenie oleju na działanie wysokiej temperatury i światła słonecznego – są to bowiem czynniki inicjujące rodnikowy mechanizm zachodzącej reakcji. Świadomość tego, jak przechowywać oleje tłoczone na zimno, może pomóc w utrzymaniu ich wysokiej jakości przez cały okres ważności, podany na etykiecie.

Jak przechowywać oleje tłoczone na zimo?

Oleje tłoczone na zimno zachowają swoje najlepsze właściwości, jeśli będą przechowywane w chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych.  Olej należy zużyć w terminie podanym na etykiecie produktu.

Olej lniany – przechowywanie

Olej lniany należy przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce, w ciemnym miejscu, w temperaturze 4-10 stopni Celsjusza. Dla zachowania wszystkich cennych składników, nie należy go ani zamrażać, ani nadmiernie podgrzewać. Tłoczony na zimno olej lniany przechowywany w odpowiednich warunkach, nadaje się do spożycia przez trzy miesiące od daty wytłoczenia. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając butelkę o odpowiedniej pojemności.

Olej z czarnuszki – przechowywanie

Olej z czarnuszki należy spożyć w ciągu 6 miesięcy od daty wytłoczenia. Od momentu dokonania zakupu butelkę z olejem należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 4-10 stopni Celsjusza. Olej należy pozostawić w oryginalnej butelce z ciemnego szkła, zapewniającej optymalne warunki przechowywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *