Lekkie drapanie w gardle to objaw, z którym możemy mieć do czynienia nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy chorzy. Uczucie suchości i ból pojawiają się głównie o poranku, przede wszystkim jesienią i zimą, ale także latem, jeśli korzystamy z klimatyzacji i nie nawilżamy powietrza w swoich wnętrzach. Obserwując u siebie takie objawy, nie musimy sięgać od razu po środki z apteki. Możemy zastosować jedną z domowych metod na nawilżenie śluzówki dolnych dróg oddechowych, sięgając po olej. 

Który olej na ból gardła?

Uczucie dyskomfortu, suchości i drapania w gardle to sygnał, że konieczne jest nawilżenie śluzówki. Poza piciem dużej ilości wody, warto sięgnąć w tym czasie także po oleje, które powlekają ścianę gardła, a jednocześnie wspierają nasze zdrowie za sprawą zawartych w nich kwasów tłuszczowych nienasyconych, witamin i minerałów. Który olej na ból gardła wybrać? Najczęściej polecane to:

  • oliwa z oliwek,
  • olej lniany,
  • olej z wiesiołka,
  • olej kokosowy.

Natomiast na wzmocnienie odporności poleca się spożywać przede wszystkim olej z czarnuszki, który wspiera też leczenie astmy i alergii.

Olej a ból gardła – jak stosować?

Stosowanie oleju na ból gardła nie jest niczym skomplikowanym, ale warto pamiętać, że ze spożyciem takich produktów – podobnie jak w przypadku środków z apteki – nie można przesadzać. Olej jako tłuszcz jest kaloryczny, więc lepiej przyjmować go z umiarem. Poza tym, jeśli chodzi o olej a ból gardła to celem stosowania produktu jest naniesienie oleistej substancji na błonę śluzową w celu jej nawilżenia i osłonięcia. Jak więc można wykorzystać poszczególne oleje w takiej domowej terapii?

  • oliwę z oliwek w połączeniu z sokiem z cytryny i/lub miodem można przyjmować kilka razy dziennie – taka mieszanka to naturalny syrop łagodzący ból, który w połączeniu z miodem działa też przeciwzapalnie, inny znany sposób stosowania oliwy na ból gardła to przygotowanie słodkiego deseru, czyli kogla mogla z cukrem i olejem,
  • olej lniany można spożywać w ilości jednej łyżeczki co kilka godzin – o poranku i przed pójściem spać,
  • olej z wiesiołka – można przyjmować tak samo jak olej lniany raz na kilka godzin bezpośrednio z łyżeczki,      
  • olej kokosowy – chociaż nie jest najzdrowszym olejem, to okazuje się bardzo praktyczny w stosowaniu jeśli chodzi o ból gardła, ponieważ ma stałą postać i można powoli ssać go jak pastylkę. Nie warto przesadzać jednak z ilością oleju kokosowego w takim leczeniu, gdyż zawiera sporą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. 

A jaki typ oleju wybrać do leczenia bólu gardła? Ponieważ produkt będzie spożywany, warto postawić na olej zimnotłoczony nierafinowany, który zawiera większą ilość korzystnych dla zdrowia składników. Takie oleje mają bardziej wyrazisty smak i zapach, ale za to ich właściwości są znacznie lepsze niż ma to miejsce w przypadku olejów przefiltrowanych, oczyszczonych. 

Jeśli odczuwamy pierwsze łagodne objawy infekcji lub gdy nasze gardło staje się suche z uwagi na zbyt niską wilgotność powietrza, możemy połączyć domowe leczenie bólu i dyskomfortu z naturalną suplementacją oleju roślinnego, który powlecze ścianę gardła i skutecznie ją nawilży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *