Olejki kamforowe do ucha wykorzystywane są w medycynie naturalnej od wielu lat. Niezwykłe właściwości olejku z drzewa kamforowego sprawiają, że jest on także składnikiem leków stosowanych do użytku zewnętrznego. Czy to jedyny skuteczny olej, jaki możemy wykorzystać w leczeniu bólu ucha?

Uciążliwy ból ucha

Ból ucha może stanowić duży dyskomfort, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, których zapalenie ucha dotyka najczęściej. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na to, aby zmniejszać uciążliwy ból ucha, a jednocześnie złagodzić przykre objawy związane z zapaleniem ucha. Jednym z nich jest olejek kamforowy – skuteczny sposób na obniżenie dolegliwości bólowych. Stosowany jest on również podczas bólu stawów, mięśni oraz nerwobólów. Może być wykorzystywany także podczas leczenia dróg oddechowych, jako krople do inhalacji. Należy podkreślić także, że stosowanie olejku na ból ucha nie zawsze jest zalecane przez lekarzy laryngologów. Pomimo rozbieżnych opinii istnieje bardzo dużo zwolenników olejku na ból ucha. Pozytywne efekty jego stosowania dotyczą nie tylko obniżenia dolegliwości bólowych, lecz także szybkiego usuwania stanu zapalnego.

Stosowanie olejku do ucha

Oleje na ból ucha mogą być skutecznym sposobem, aby naturalnie zmniejszyć nieprzyjemne uczucie. Zgodnie ze statystykami każdego roku zapalenie ucha diagnozowany jest u prawie miliona pacjentów. Zdecydowana większość to dzieci. Natomiast głównym objawem, jaki pojawia się przy tego typu schorzeniu jest dokuczliwy ból. Ważne zatem aby wiedzieć w jaki sposób stosować olejek na ból ucha, w jakiej ilości oraz jak często. Przede wszystkim naturalne sposoby na ból ucha należy stosować tylko zewnętrznie. Tym samym wykorzystując olejek do ucha należy od szczególną uwagę na to, aby nie dostał się one do przewodu słuchowego. Mogłoby się skutkować przekrwieniem skóry, a w skrajnych przypadkach nawet poparzeniem. Zatem najważniejszą zasadą przy stosowaniu olejku na ból ucha jest wcieranie go tylko na zewnątrz. Dzięki czemu będzie to bezpieczne, a jednocześnie umożliwi niwelowanie dolegliwości bólowych, które mogą być bardzo uciążliwe w przypadku zapalenia ucha. Ilość stosowanego olejku powinna być nieduża. Wystarczy kilka kropel, aby posmarować skórę dookoła ucha. Nie jest zalecane natomiast nadmierne oraz długotrwałe korzystanie z olejku, gdyż mogłoby to doprowadzić do podrażnienia skóry. Ponadto nie należy stosować olejku w przypadku, kiedy skóra jest podrażniona. Szczególną ostrożność należy zachowywać podczas stosowania preparatu u dzieci. Wówczas warto także skończ taktować się z lekarzem.

Zalety korzystania z olejku do ucha

Należy pamiętać także, że olejek kamforowy nie powinien być stosowany w ciąży. Wynika to z jego silnych właściwości rozgrzewających. Tym samym olejku kamforowego nie należy również stosować do smarowania skóry podczas bólu stawów reumatycznych czy mięśniowych. Dotyczy to oczywiście tylko kobiet w ciąży. Najczęściej olejek kamforowy można kupić bez recepty w większości aptek. Jednak jest to produkty dostępne także w wielu sklepach zielarskich. Cena tego typu produktu nie jest wygórowana, jednak ostateczny koszt uzależniony jest od konkretnej apteki.

Jeśli chodzi o pozostałe olejki, jakie możemy użyć w leczeniu bólu ucha, najczęściej wymieniane są: olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy oraz olejek z nagietka. Pamiętajmy jednak – przy ostrym zapaleniu bólu ucha konieczna i niezbędna będzie wizyta u laryngologa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *